The Ultimate New Zealand Soccer Website     |   home
AC Otago   |   Alexandra United   |   Caversham   |   Dunedin City   |   Dunedin Technical   |   Grant Braes   |   Green Island   |   Maori Hill   |   Mosgiel   |   Northern   |   Oamaru   |   Otago University   |   Queenstown Rovers   |   Roslyn Wakari   |   St. Kilda-Mornington   |   Team Otago
Dunedin Technical

FORMED 1920
as King Edward Technical College Old Boys.
Name changed to Dunedin Technical in 1980.
Club website


HONOURS
1964
Chatham Cup runners-up
1982
Southern League Division One South
1990
Southern League Division Two South
1996
Southern Superclub Championship
1997
Southern League Premier Division
Southern League Division One South
1998
Chatham Cup runners-up
Southern League Premier Division
Southern League Division One South
1999
Chatham Cup winners
National Club Championship runners-up
NCC South Island League
Southern League Division One South
2008
Chatham Cup runners-up
2009
South Island Football Championship
2011
South Island Football Championship
Football South Premier League
2013
Football South Premier League


WOMEN'S HONOURS
2013
Football South Premier Women's League


NATIONAL / SOUTHERN LEAGUE RECORD
Year
Division
P
W
D
L
F
A
GD
Pts
Pos
From
1968
One
18
0
1
17
21
88
-67
1
10th
10
1969
Two
14
4
4
6
24
32
-8
12
5th
8
1970
Two
14
5
3
6
32
26
6
13
5th
8
1971
Two
18
4
1
13
37
60
-23
9
8th
10
1972
Two South
18
8
4
6
44
38
6
20
4th
7
1973
Two South
21
7
2
12
39
58
-19
16
6th
8
1974
Two South
16
9
2
5
52
33
19
20
3rd
9
1975
Two South
22
10
4
8
52
41
11
24
4th
12
1976
Two South
22
10
4
8
42
36
6
24
5th
12
1977
Two South
22
16
1
5
76
40
36
33
2nd
12
1978
Two South
18
7
2
9
29
38
-9
16
6th
10
1979
Two South
18
10
0
8
38
34
4
20
5th
10
1980
One South
18
12
2
4
47
23
24
26
2nd
10
1981
One South
18
10
5
3
55
25
30
25
3rd
10
1982
One South
18
12
2
4
46
23
23
26
1st
10
1983
National
22
1
4
17
18
59
-41
7
12th
12
1984
One South
18
5
6
7
33
34
-1
21
6th
10
1985
One South
18
8
4
6
42
34
8
28
5th
10
1986
One South
18
1
4
13
15
51
-36
7
10th
10
1987
Two South
18
8
4
6
43
39
4
28
5th
10
1988
Two South
14
4
2
8
36
33
3
14
6th
8
1989
Two South
21
9
4
8
37
46
-9
31
3rd
8
1990
Two South
18
15
1
2
52
15
37
46
1st
10
1991
One
18
6
1
11
27
38
-11
19
7th
10
1992
One
18
4
5
9
30
32
-2
17
8th
10
1993
Superclub
18
6
1
11
13
37
-24
19
7th
10
1993
Plate
7
0
2
5
4
16
-12
19
7th
8
1994
Superclub
18
4
3
11
19
37
-18
15
8th
10
1994
Plate
7
1
1
5
5
15
-10
4
8th
8
1995
Superclub
18
8
3
7
35
23
12
27
5th
10
1995
Plate
7
5
1
1
15
7
8
16
2nd
8
1996
Superclub
18
16
1
1
59
7
52
49
1st
10
1996
Championship
2
1
1
0
4
3
1
4
2nd
3
1997
Premier
18
15
1
2
57
12
45
46
1st
10
1998
Premier
18
15
2
1
70
13
57
47
1st
7
1999
Sth Is. League
14
10
3
1
43
15
28
33
1st
8
2000
National
18
8
3
7
32
26
6
29
3rd
10
2001
National
18
6
2
10
32
40
-8
20
8th
10
2002
National
18
4
3
11
19
32
-13
15
8th
10
2003
National
18
6
2
10
24
38
-14
20
9th
10


NATIONAL / SOUTHERN LEAGUE PLAY-OFFS RECORD
Year
Results
Notes
1982
0-1 & 2-0  Christchurch Technical
won 2-1 on aggregate
1990
3-1 & 3-3  Halswell United
won 6-4 on aggregate
1999
1-3  Central United
Grand Final
2000
0-3*  Napier City Rovers
Semi-Final
* original match drawn 2-2, with Napier winning 4-3 on pens, but match later declared void
2009
3-3  Woolston Technical (7-6 pens)
4-1  Caversham
South Island Football Championship
2011
4-1  Ferrymead Bays
South Island Football Championship
2013
1-1  Cashmere Technical (2-4 pens)
South Island Football Championship


SOUTHERN LEAGUE RESERVES RECORD
Year
Division
P
W
D
L
F
A
GD
Pts
Pos
From
1983
One South
18
2
6
10
18
28
-10
12
9th
10
1992
Two South
18
3
5
10
19
36
-17
14
8th
10
1993
One South
18
4
5
9
21
38
-17
17
8th
10
1994
One South
18
4
4
10
27
50
-23
16
8th
10
1995
One South
18
11
3
4
46
19
27
36
3rd
10
1996
One South
18
11
4
3
58
21
37
37
3rd
10
1997
One South
14
11
1
2
38
16
22
34
1st
8
1998
One South
16
15
0
1
71
8
63
45
1st
8
1999
One South
18
15
2
1
58
15
43
57
1st
10


FOOTBALL SOUTH LEAGUE RECORD
Year
Division
P
W
D
L
F
A
GD
Pts
Pos
From
2000
Premier
18
10
4
4
66
27
39
34
3rd
10
2001
Premier
18
9
4
5
41
31
10
31
3rd
10
2002
Premier
16
6
6
4
35
24
11
24
4th
9
2003
Premier
16
4
4
8
22
39
-17
16
6th
9
2004
Premier
18
7
7
4
32
25
7
28
4th
10
2005
Premier
18
10
4
4
54
28
26
34
3rd
10
2006
Premier
21
10
1
10
38
38
0
31
6th
11
2007
Premier
21
17
3
1
71
11
60
54
2nd
11
2008
Premier
15
11
1
3
74
12
62
34
3rd
11
2009
Premier
16
13
0
3
56
8
48
39
2nd
11
2010
Premier
18
16
1
1
59
8
51
49
2nd
10
2011
Premier
18
15
2
1
82
16
66
47
1st
10
2012
Premier
16
12
3
1
59
15
44
39
2nd
9
2013
Premier
18
14
3
1
65
14
51
45
1st
10


CHATHAM CUP RECORD
Year
Round
Score
Opponents
Notes
1965
One
bye
Two
3-5
Northern
1966
One
bye
Two
bye
Three
2-0
Otago University
Four
1-3
St. Kilda
1967
One
bye
Two
2-5
Mosgiel
1968
One
bye
Two
bye
Three
0-2
Caversham
1969
One
bye
Two
bye
Three
4-4
Dunedin HSOB
won on corners
Four
2-3
Northern
1970
One
bye
Two
0-2
Roslyn Wakari
1971
Prelim
3-6
Roslyn Wakari
1972
One
bye
Two
0-3
Northern
1973
One
bye
Two
3-4
Dunedin City
1974
One
bye
Two
1-3
North End United
1975
One
bye
Two
1-3
Roslyn Wakari
1976
did not enter
1977
One
bye
Two
3-4
Mosgiel
1978
One
bye
Two
1-6
Caversham
1979
One
2-3
Roslyn Wakari
1980
One
4-1
Roslyn Wakari
Two
3-1
Green Island
Three
5-3
North End United
Four
0-6
Dunedin Technical
1981
One
bye
Two
3-1
North End United
Three
4-0
Caversham
Four
1-3
Woolston WMC
1982
One
bye
Two
1-2
Christchurch Rangers
1983
bye
Rds One - Three
Four
7-0
Invercargill Thistle
Five
2-3
Christchurch United
1984
One
4-0
Central Otago
Two
Green Island
disqualified
1985
One
bye
Two
3-1
Green Island
Three
2-2
Mosgiel
lost 4-3 on pens
1986
One
bye
Two
1-6
Green Island
1987
One
0-4
Green Island
1988
One
5-0
Alexandra
Two
0-6
Mosgiel
1989
One
1-3
Roslyn Wakari
1990
One
bye
Two
1-2
Roslyn Wakari
1991
One
bye
Two
7-0
Mosgiel
Three
0-3
Woolston WMC
1992
One
bye
Two
3-0
Northern
Three
1-0
Green Island
Four
1-0
Roslyn Wakari
Five
1-4
Western
1993
One
bye
Two
bye
Three
3-1
Burnside United
Four
0-5
Roslyn Wakari
1994
One
bye
Two
bye
Three
1-2
Roslyn Wakari
1995
One
bye
Two
10-0
Queens Park
Three
0-4
Roslyn Wakari
1996
One
bye
Two
bye
Three
3-1
Mosgiel
Four
6-1
Caversham
Five
2-0
Roslyn Wakari
Six
2-1
Christchurch Technical
Semis
0-5
Waitakere City
semi-finalists
1997
One
5-0
Green Island
Two
4-1
Mosgiel
Three
4-0
Caversham
Four
10-0
Waihopai
Five
2-1
Christchurch Technical
Six
5-1
Manawatu
Semis
0-3
Napier City Rovers
semi-finalists
1998
One
bye
Two
4-0
Mosgiel
Three
4-0
Invercargill Thistle
Four
3-2
Christchurch Rangers
Five
2-0
Christchurch Technical
Six
5-0
Tawa
Semis
2-0
Ngaruawahia United
Final
0-5
Central United
runners-up
1999
One
bye
Two
5-0
Roslyn Wakari
Three
7-0
Waihopai
Four
4-1
Caversham
Five
4-1
Halswell United
Six
4-3
Miramar Rangers
Semis
2-0
Napier City Rovers
Final
4-0
Waitakere City
winners
2000
bye
Rds One - Three
Four
5-0
Christchurch City
Five
3-1
Nelson Suburbs
Six
2-1
University-Mt. Wellington
Semis
0-1
Central United
semi-finalists
2001
bye
Rds One - Three
Four
5-0
Waihopai
Five
3-2
Western
Six
1-2
Eastern Suburbs
2002
bye
Rds One - Three
Four
0-1
Caversham
2003
One
bye
Two
0-2
Nomads United
2004
One
bye
Two
1-3
Otago University
2005
One
bye
Two
0-2
Roslyn Wakari
2006
One
bye
Two
1-2
Green Island
2007
One
bye
Two
bye
Three
2-1
Northern Hearts
Four
2-3
Roslyn Wakari
2008
One
bye
Two
bye
Three
8-0
Northern Hearts
Four
4-0
Northern
Five
3-2
Caversham
Six
2-1
Miramar Rangers
Semis
3-2
Glenfield Rovers
Final
0-1
East Coast Bays
runners-up
2009
One
bye
Two
bye
Three
3-0
Roslyn Wakari
Four
3-1
Otago University
Five
0-3
Caversham
2010
One
bye
Two
bye
Three
1-5
Caversham
2011
One
bye
Two
bye
Three
2-1
Northern Hearts
Four
1-0
Christchurch United
Five
2-1
Roslyn Wakari
Six
3-3
Bay Olympic
lost 5-3 on pens
2012
One
bye
Two
bye
Three
11-0
Old Boys
Four
2-0
Coastal Spirit
Five
1-0
Western
Six
1-5
Miramar Rangers
2013
One
bye
Two
bye
Three
4-1
Grants Braes
Four
0-4
Caversham


Otago