The Ultimate New Zealand Soccer Website     |   home
Honours Board   |   1965   |   1966   |   1967   |   1968   |   1969   |   1970   |   1971   |   1972   |   1973   |   1974   |   1975   |   1976   |   1977   |   1978   |   1979   |   1980   |   1981   |   1982   |   1983   |   1984   |   1985   |   1986   |   1987   |   1988   |   1989   |   1990   |   1991   |   1992   |   1993   |   1994   |   1995   |   1996   |   1997   |   1998   |   1999   |   2000   |   2001   |   2002   |   2003   |   2004   |   2005   |   2006   |   2007   |   2008   |   2009   |   2010   |   2011   |   2012   |   2013   |   2014
1995
Rd 1
Arakura
4-0
Waikanae
Brooklyn Northern United
3-0
Marist Wellington
Clendon United
2-3
Carlton
Ferrymead Bays
0-4
Western
Gore Wanderers
1-8
Caversham
Mad Hatters
1-2
West Harbour
North Beach Parklands
1-1
St Albans Shirley
won 7-6 on pens
Otahuhu United
3-2
Browns Bay MI
Porirua City
1-2
Feilding United
Te Awamutu
1-2
Hamilton Wanderers
Waiheke United
7-1
Glen Eden
Waitakere United
0-1
Cadcam Services
Warkworth
4-1
Whangarei Rovers
Woodleigh Cosmos
3-1
Riverside
Rd 2
Albany Wairau United
4-2
Northland United
Ashburton
2-0
Cashmere Wanderers
Auckland Grammar
2-3
South Auckland Rangers
Avondale United
2-1
West Auckland
Birkenhead United
2-4
Mt Roskill
Brooklyn Northern United
1-0
Stokes Valley
Burnside United
0-3
Christchurch Technical
Cambridge
5-1
Papakura City
Canterbury University
1-2
Northern Hearts
Carterton
5-1
Arakura
Caversham
1-2
Green Island
Central
6-0
Waitemata City
Christchurch Rangers
5-0
Western
Christchurch United
1-0
New Brighton
East Coast Bays
8-1
University
Eden
5-4
Manurewa
Green Bay-Titirangi
3-4
Whangarei City
Halswell United
3-2
Kaiapoi Town
Hamilton Wanderers
bye
Hawera
0-6
Manawatu
Hibiscus Coast
1-5
Glenfield Rovers
Howick
0-3
North Shore United
Invercargill Thistle
0-2
Waihopai
Island Bay United
1-3
Wellington United
Kamo Swifts
1-4
Otahuhu United
Levin United
3-4
Masterton
Lower Hutt City
3-2
North Wellington
Manukau City
0-6
Forrest Hill Milford United
Melville
6-0
Pukekohe
Metro
3-1
Papatoetoe
Mt Maunganui
won 4-2 on pens
3-3
Ngaruawahia United
Mt Wellington
1-0
Lynndale
Naenae
5-0
Raumati Hearts
Napier City Rovers
3-0
Wanganui East Athletic
Nelson United
5-1
Waterside Karori
Onehunga-Mangere United
2-1
Marist Whangarei
Onehunga Sports
4-1
Navy
Oratia United
3-2
Eastern Suburbs
Otaki
0-4
Seatoun
Pakuranga Town
8-1
Waikato Unicol
Palmerston North End
0-5
New Plymouth Rangers
Paraparaumu United
0-5
Petone
Queens Park
0-10
Dunedin Technical
Red Sox
1-0
Woodleigh Cosmos
Rotorua City
1-1
Mt Albert-Ponsonby
won 5-3 on pens
Rotorua Suburbs
1-3
Tauranga City
Shamrock
5-0
St Albans Shirley
South Canterbury United
1-5
Roslyn Wakari
Tararua United
0-4
Miramar Rangers
Taupo
0-1
Waikato United
Tawa
2-1
Western Suburbs
Te Atatu
1-4
Carlton
Tikipunga
0-14
Ellerslie
Upper Hutt United
0-9
Wellington Olympic
Victoria University
3-1
Stop Out
Waiheke United
1-6
Cadcam Services
Wainuiomata
6-0
Feilding United
Waitakere City
5-0
Blockhouse Bay
Waiuku
0-1
Takapuna City
Wanganui City
0-2
Marist Palmerston North
Warkworth
0-1
West Harbour
Western Rangers
6-0
Rangitikei Rangers
Western Springs
12-0
Ranui Swanson
Woolston WMC
won 7-6 on pens
1-1
Nomads United
Rd 3
Albany Wairau United
0-5
South Auckland Rangers
Ashburton
1-9
Woolston WMC
Cambridge
2-4
Mt. Wellington
Carlton
1-5
Tauranga City
Central
3-0
Oratia United
Christchurch Rangers
4-1
Christchurch United
Christchurch Technical
1-2
Halswell United
Dunedin Technical
0-4
Roslyn Wakari
Eden
1-6
Waitakere City
Ellerslie
3-1
Pakuranga Town
Forrest Hill-Milford United
1-2
Takapuna City
Green Island
3-4
Waihopai
Hamilton Wanderers
3-1
East Coast Bays
Lower Hutt City
3-4
New Plymouth Rangers
Manawatu
2-0
Wellington United
Masterton
1-5
Marist Palmerston North
Melville
0-2
Waikato United
Mt. Maunganui
2-1
Avondale United
Naenae
0-2
Petone
North Shore United
7-1
Mt. Albert-Ponsonby
Onehunga Sports
3-0
Onehunga-Mangere United
Otahuhu United
bye
Seatoun
5-3
Brooklyn Northern United
Shamrock
2-3
Northern Hearts
Tawa
0-1
Miramar Rangers
Victoria University
0-1
Carterton
Wainuiomata
7-2
Red Sox
Wellington Olympic
1-3
Nelson United
Western Rangers
0-7
Napier City Rovers
Western Springs
0-4
Metro
West Harbour
1-0
Mt. Roskill
Whangarei City
0-2
Glenfield Rovers
Rd 4
Central
3-1
Hamilton Wanderers
Christchurch Rangers
11-0
Northern Hearts
Ellerslie
8-1
Otahuhu United
Glenfield Rovers
0-1
North Shore United
Manawatu
4-0
Carterton
Miramar Rangers
4-1
Wainuiomata
Mt. Wellington
0-0
Mt. Maunganui
won 9-8 on pens
Nelson United
1-3
New Plymouth Rangers
Onehunga Sports
5-2
Metro
Petone
4-1
Marist Palmerston North
Roslyn Wakari
5-1
Woolston WMC
Seatoun
0-8
Napier City Rovers
South Auckland Rangers
3-1
West Harbour
Tauranga City
0-3
Waikato United
Waihopai
0-4
Halswell United
Waitakere City
6-0
Takapuna City
Rd 5
Halswell United
3-4
Roslyn Wakari
Miramar Rangers
3-0
Napier City Rovers
Mt. Maunganui
1-0
Onehunga Sports
New Plymouth Rangers
1-1
Christchurch Rangers
won 5-4 on pens
Petone
2-0
Manawatu
South Auckland Rangers
1-2
Ellerslie
Waikato United
1-3
North Shore United
Waitakere City
4-0
Central
Qtrs
Christchurch Rangers
3-2
Petone
Ellerslie
2-5
Waitakere City
Miramar Rangers
0-3
Roslyn Wakari
Mt. Maunganui
0-1
North Shore United
Semis
North Shore United
4-0
Christchurch Rangers
Roslyn Wakari
1-2
Waitakere City
Final
North Shore United
0-4
Waitakere City



Chatham Cup