The Ultimate New Zealand Soccer Website     |   home
Honours Board   |   1965   |   1966   |   1967   |   1968   |   1969   |   1970   |   1971   |   1972   |   1973   |   1974   |   1975   |   1976   |   1977   |   1978   |   1979   |   1980   |   1981   |   1982   |   1983   |   1984   |   1985   |   1986   |   1987   |   1988   |   1989   |   1990   |   1991   |   1992   |   1993   |   1994   |   1995   |   1996   |   1997   |   1998   |   1999   |   2000   |   2001   |   2002   |   2003   |   2004   |   2005   |   2006   |   2007   |   2008   |   2009   |   2010   |   2011   |   2012   |   2013   |   2014
1997
Rd 1
Alexandra
won 8-7 on pens
3-3
Queenstown Rovers
Ashburton
1-12
Christchurch Technical
Auckland Grammar
4-3
Cambridge
Avon United
10-1
Ashburton Collegiate
Birkenhead United
2-5
Papakura City
Central Hawkes Bay
0-1
Wanganui Suburbs
Christchurch Rangers
4-1
Kaiapoi Town
Christchurch United
Western
Christchurch United disqualified
Eastern Suburbs
1-0
Warkworth
Forrest Hill-Milford United
9-0
Ranui Swanson
Glenfield Rovers
8-0
Onehunga-Mangere United
Green Island
0-5
Dunedin Technical
Halswell United
2-0
Cashmere Wanderers
Hamilton Wanderers
6-2
Mt. Albert-Ponsonby
Inglewood
1-3
Feilding United
Invercargill Thistle
1-9
Waihopai
Kamo Swifts
3-1
Oratia United
New Brighton
1-2
Burwood
Ngaruawahia United
3-1
Whakatane Town
Northern
1-2
Mosgiel
Onerahi
1-2
Te Atatu
Otahuhu United
5-1
Waitemata City
Pukekohe
0-4
South Auckland Rangers
Rangitikei Rangers
10-0
Stratford
Roslyn Wakari
3-6
Caversham
Rotorua City
0-8
Takapuna City
Seacliff
0-1
Otago University
Taupo
2-8
Three Kings United
Tauranga City
4-3
Kawerau Town
Waikato Unicol
0-4
Northland United
Waiuku
0-6
Hibiscus Coast
West Auckland
1-2
Whangarei Rovers
West Harbour
4-1
Matamata
Western City
2-3
Browns Bay MI
Western Springs
2-3
Te Puke United
Rd 2
Arakura
0-3
Eastbourne
Avon United
1-0
Burwood
Cadcam Services
3-2
Albany United
Caversham
4-0
Otago University
Christchurch Rangers
0-3
Halswell United
Dispensary Bar
2-0
Te Puke United
Dunedin Technical
4-1
Mosgiel
Forrest Hill-Milford United
2-4
Claudelands Rovers
Glen Eden
0-12
Te Atatu
Glenfield Rovers
5-0
Central Brown
Green Bay-Titirangi
1-2
Eastern Suburbs
Hamilton Wanderers
3-1
Ngaruawahia United
Havelock North Wanderers
won 4-3 on pens
1-1
Riverside
Hibiscus Coast
1-4
Otahuhu United
Huntly Thistle
0-2
South Auckland Rangers
Island Bay United
9-0
Paraparaumu United
Kamo Swifts
3-4
West Harbour
Manukau City
0-3
Manurewa
Marist Palmerston North
5-3
Wanganui Suburbs
Naenae
0-1
Feilding United
Northland United
4-0
Mad Hatters
Papakura City
4-1
North Shore United
Red Sox
7-1
Rangitikei Rangers
Takapuna City
3-1
University
Taradale
1-2
Marist Wellington
Tararua United
3-1
Seatoun
Tauranga City
4-1
Clendon United
Te Awamutu
1-3
Whangarei Rovers
Thomas Cook
0-3
Carlton
Victoria University
2-1
Stop Out
Waiheke United
1-4
Three Kings United
Waihopai
2-0
Alexandra
Wairarapa United
6-0
Stokes Valley
Waterside Karori
5-0
Raumati Hearts
Wellington College
5-0
Porirua City
Western
0-3
Christchurch Technical
Whangarei
5-2
Auckland Grammar
Rd 3
Avon United
1-2
Christchurch Technical
Blockhouse Bay
4-0
South Auckland Rangers
Central United
12-3
Melville
Claudelands Rovers
2-2
Waitakere City
won 6-5 on pens
Dispensary Bar
0-2
Mt. Wellington
Dunedin Technical
4-0
Caversham
Eastbourne
0-1
Feilding United
Eastern Suburbs
0-6
East Coast Bays
Glenfield Rovers
3-2
Hamilton Wanderers
Halswell United
3-1
Woolston WMC
Havelock North Wanderers
0-3
Wellington College
Island Bay United
1-0
Miramar Rangers
Lynn-Avon United
10-0
Mt. Maunganui
Manurewa
0-2
Fencibles United
Marist Palmerston North
7-0
Red Sox
Metro
12-1
Whangarei Rovers
Napier City Rovers
6-0
Wainuiomata
Northland United
0-1
Three Kings United
North Wellington
2-1
Marist Wellington
Onehunga Sports
2-1
Ellerslie
Otahuhu United
0-3
Papatoetoe
Takapuna City
11-1
Carlton
Tararua United
0-2
Waterside Karori
Tawa
0-2
Western Suburbs
Te Atatu
4-0
Cadcam Services
Victoria University
2-3
Wanganui East Athletic
Waihopai
bye
Wairarapa United
0-3
Manawatu
Wellington Olympic
2-0
Petone
Wellington United
0-1
Lower Hutt City
West Harbour
0-3
Tauranga City
Whangarei
0-7
Papakura City
Rd 4
Dunedin Technical
10-0
Waihopai
Feilding United
0-4
Marist Palmerston North
Halswell United
1-2
Christchurch Technical
Lower Hutt City
2-3
Manawatu
Lynn-Avon United
2-0
Fencibles United
Metro
2-2
Three Kings United
won 3-2 on pens
Mt. Wellington
2-1
Glenfield Rovers
Onehunga Sports
3-1
Papatoetoe
Takapuna City
2-4
Blockhouse Bay
Tauranga City
1-0
Papakura City
Te Atatu
0-3
East Coast Bays
Waitakere City
1-2
Central United
Wanganui East Athletic
0-5
Wellington Olympic
Waterside Karori
1-2
North Wellington
Wellington College
2-5
Island Bay United
Western Suburbs
2-3
Napier City Rovers
Rd 5
Blockhouse Bay
4-5
Central United
Christchurch Technical
1-2
Dunedin Technical
Island Bay United
0-2
North Wellington
Manawatu
1-0
Wellington Olympic
Napier City Rovers
5-0
Marist Palmerston North
Onehunga Sports
2-0
East Coast Bays
Tauranga City
3-2
Lynn-Avon United
Three Kings United
0-1
Mt. Wellington
Qtrs
Central United
1-0
Tauranga City
Dunedin Technical
5-1
Manawatu
Mt. Wellington
3-2
North Wellington
Onehunga Sports
1-2
Napier City Rovers
Semis
Mt. Wellington
1-4
Central United
Napier City Rovers
3-0
Dunedin Technical
Final
Central United
3-2
Napier City Rovers



Chatham Cup