The Ultimate New Zealand Soccer Website     |   home
1904-59   |   1960-79   |   1980-89   |   1990-99   |   2000-09   |   2010-
1904-59
Match
Date
Venue
Score
Opponents
Scorers
1
23/7/04
Dunedin
0-1
New South Wales
2
30/7/04
Wellington
3-3
New South Wales
Forshaw (2), Sale
3
10/6/05
Wellington
3-5
Wellington
Forshaw (2), Ussher
4
17/6/05
Sydney
2-3
Metropolitan Association
Brown, Chadwick
5
21/6/05
Sydney
8-3
Wednesday Association
Bissett (3), Brown (2), Forshaw (2), Mawson
6
24/6/05
Sydney
6-4
New South Wales
Ussher (3), Brown, Forshaw, Taylor
7
28/6/05
Sydney
2-3
Navy
Mawson, Ussher
8
1/7/05
Sydney
0-2
New South Wales
9
5/7/05
Newcastle
5-4
Northern Districts
Morrison (2), Bissett, Chadwick, Ussher
10
8/7/05
Newcastle
1-0
Northern Districts
Bissett
11
12/7/05
Sydney
6-2
Granville
Forshaw (3), Mawson, Morrison, Ussher
12
15/7/05
Wollongong
3-3
South Coast
Forshaw (3)
13
19/7/05
Sydney
5-0
Metropolitan Association
Ussher (4), Brown
14
22/7/05
Sydney
1-1
New South Wales
Bissett
15
17/6/22
Dunedin
3-1
Australia
Cook (2), Knott
16
24/6/22
Wellington
1-1
Australia
Cook
17
8/7/22
Auckland
3-1
Australia
Ballard, Cook, Dacre
18
24/5/23
Granville
1-3
Granville
Kissock
19
26/5/23
Sydney
2-2
New South Wales
Dacre (2)
20
29/5/23
Newcastle
0-2
Newcastle
21
2/6/23
Ipswich
4-2
Ipswich / West Moreton
Balk, Ballard, Campbell, Dacre
22
4/6/23
Brisbane
3-1
Queensland
Campbell (2), Innes
23
6/6/23
Nambour
2-0
North Coast
Balk, Dacre
24
9/6/23
Brisbane
1-2
Australia
Dacre
25
13/6/23
Cessnock
1-2
South Maitland
Brownlee
26
16/6/23
Sydney
3-2
Australia
Campbell (3)
27
20/6/23
Sydney
3-4
Metropolis
Balk, Campbell, Thomas
28
23/6/23
Sydney
3-1
Granville
Campbell (2), Dacre
29
25/6/23
Sydney
1-1
New South Wales
Dacre
30
30/6/23
Newcastle
4-1
Australia
Campbell (4)
31
3/7/23
Weston
1-4
South Maitland
Ballard
32
7/7/23
Wollongong
0-2
South Coast
33
11/7/23
Lithgow
4-0
Western Districts
Donaldson (2), Ballard, Dacre
34
16/8/24
Auckland
2-1
Chinese Universities
Campbell (2)
35
23/8/24
Wellington
2-2
Chinese Universities
Dacre, Daniels
36
6/9/24
Dunedin
5-3
Chinese Universities
Cook (2), Lothian (2), Howarth
37
13/9/24
Christchurch
4-2
Chinese Universities
Lothian (2), Newman (2)
38
25/6/27
Dunedin
2-2
Canada
Hislop, Innes
39
2/7/27
Christchurch
1-2
Canada
Spencer
40
9/7/27
Wellington
1-0
Canada
McCormack
41
23/7/27
Auckland
1-4
Canada
Hooper
42
20/5/33
Sydney
0-5
New South Wales
43
24/5/33
Bulli
1-0
South Coast
Baker
44
27/5/33
Newcastle
1-7
Northern Districts
Kershaw
45
1/6/33
Ipswich
4-5
Ipswich / West Moreton
Graham (2), Kay, Kershaw
46
3/6/33
Brisbane
5-1
Queensland
Kershaw (3), Kay (2)
47
5/6/33
Brisbane
2-4
Australia
Chapman, Kershaw
48
10/6/33
Newcastle
2-2
Australian XI
Kershaw (2)
49
13/6/33
Cessnock
0-1
South Maitland
50
17/6/33
Sydney
4-6
Australia
Chapman, Ives, Kay, Kershaw
51
21/6/33
Sydney
2-3
Metropolis
Groves, Kay
52
24/6/33
Sydney
2-4
Australia
Kershaw (2)
53
26/6/33
Granville
4-2
Granville
Kershaw (3), Groves
54
28/6/33
Gladesville
2-7
Gladsville-Ryde
Kershaw, Stenhouse
55
4/7/36
Dunedin
1-7
Australia
Skinner
56
11/7/36
Wellington
0-10
Australia
57
18/7/36
Auckland
1-4
Australia
Haggett
58
5/5/37
Dunedin
0-12
England Amateurs
59
19/6/37
Auckland
0-6
England Amateurs
60
26/6/37
Wellington
1-12
England Amateurs
Scott
61
14/9/46
Wellington
5-2
Wellington
Wilkinson (3), Kidd, Ryan
62
28/6/47
Christchurch
5-6
South Africa
Smith (3), Mason, Wood
63
5/7/47
Dunedin
0-6
South Africa
64
12/7/47
Wellington
3-8
South Africa
Smith (3)
65
19/7/47
Auckland
1-4
South Africa
Smith
66
14/8/48
Wellington
0-6
Australia
67
28/8/48
Christchurch
0-7
Australia
68
4/9/48
Wellington
0-4
Australia
69
11/9/48
Auckland
1-8
Australia
Masters
70
11/8/51
Wellington
3-1
Victoria
Mutimer (2), Fleet
71
10/9/51
Auckland
2-0
Auckland
Newall, Ottley
72
15/9/51
Suva
6-1
Suva
Coxon (2), Newall (2), Fleet, Ottley
73
19/9/51
Noumea
0-2
New Caledonia
74
22/9/51
Noumea
6-4
New Caledonia
Newall (4), Fleet, Walsh
75
24/9/51
Noumea
0-2
New Caledonia
76
30/9/51
Noumea
3-1
New Caledonia
Coxon (2), Fleet
77
4/10/51
Noumea
9-0
New Hebrides
Coxon (3), Walsh (3), Newall (2), Fleet
78
7/10/51
Suva
6-4
Fiji
Newall (3), Coxon, McKissock, Mutimer
79
31/8/52
Suva
1-0
Suva
Newall
80
3/9/52
Suva
8-3
Southern Districts
Kendrick (3), Newall (3), Coxon (2)
81
7/9/52
Suva
2-0
Fiji
Hope-Ede, White
82
9/9/52
Lautoka
0-0
Lautoka
83
11/9/52
Lautoka
5-0
Northern Districts
Coxon (2), Newall (2), McAnulty
84
14/9/52
Lautoka
9-0
Fiji
Newall (3), Kendrick (2), Quickenden (2), White, "oggie"
85
16/9/52
Suva
5-2
Fiji
Coxon (2), Kendrick (2), White
86
21/9/52
Papeete
2-2
Tahiti
Coxon, Newall
87
25/9/52
Fautaua
7-1
Chinese Selection
Coxon (4), Newall (2), "oggie"
88
28/9/52
Papeete
5-3
Tahiti
Newall (4), Coxon
89
31/7/54
Wellington
6-0
Wellington
Preston (3), Smith (2), Benge
90
3/8/54
Adelaide
3-2
South Australia
Smith (2), Steele
91
7/8/54
Adelaide
3-1
Australian XI
King (3)
92
11/8/54
Melbourne
1-2
Victoria
Benge
93
14/8/54
Melbourne
2-1
Australia
King, Steele
94
18/8/54
Granville
0-3
Granville
95
21/8/54
Sydney
4-1
New South Wales
Benge (2), Charlton, Olley
96
25/8/54
Brisbane
2-2
Queensland
Smith, Steele
97
28/8/54
Brisbane
1-4
Australia
Smith
98
29/8/54
Newcastle
1-1
Northern Districts
Smith
99
4/9/54
Sydney
1-4
Australia
Steele
100
5/9/54
Bulli
4-4
South Coast
Benge (2), Barker, Morrison
101
18/6/55
Christchurch
1-1
South China Athletic
Steele
102
2/7/55
Wellington
7-4
South China Athletic
King (3), Fleet (2), Steele (2)
103
9/7/55
Auckland
3-5
South China Athletic
Fleet, King, Sharp
104
22/6/57
Wellington
1-1
Eastern Athletic
McNicholl
105
24/6/57
Auckland
2-1
Eastern Athletic
Griffin, Poelman
106
27/6/57
Auckland
1-7
FK Austria
McNicholl
107
3/8/57
Wellington
1-7
FK Austria
Griffin
108
16/8/58
Wellington
2-3
Australia
Aird, Hume
109
23/8/58
Auckland
2-2
Australia
Steele (2)
110
26/8/58
Hamilton
3-0
Waikato XI
K. Armstrong, Hume, Steele
111
31/8/58
Noumea
2-1
New Caledonia
McLaren, Steele
112
7/9/58
Noumea
5-1
New Caledonia
Hume (3), Cuthill, Steele
113
14/9/58
Noumea
2-1
New Caledonia
Hume (2)
114
18/9/58
Auckland
1-1
Auckland
Hume
115
6/6/59
Auckland
3-2
Deportivo Saprissa
Wrathall (2), Bell


Results