The Ultimate New Zealand Soccer Website     |   home
Honours Board   |   1965   |   1966   |   1967   |   1968   |   1969   |   1970   |   1971   |   1972   |   1973   |   1974   |   1975   |   1976   |   1977   |   1978   |   1979   |   1980   |   1981   |   1982   |   1983   |   1984   |   1985   |   1986   |   1987   |   1988   |   1989   |   1990   |   1991   |   1992   |   1993   |   1994   |   1995   |   1996   |   1997   |   1998   |   1999   |   2000   |   2001   |   2002   |   2003   |   2004   |   2005   |   2006   |   2007   |   2008   |   2009   |   2010   |   2011   |   2012   |   2013
1994
Prelim.
Glen Eden
1-4
Cadcam Services
Hibiscus Coast
6-1
Huyton Town
Onerahi
7-0
Warkworth
Otahuhu United
1-2
West Harbour
Waiheke United
1-6
Albany Wairau United
Rd 1
Avondale United
0-1
Blockhouse Bay
Bank of NZ
0-2
Melville
Birkenhead United
2-1
Whangarei City
Burnham Camp
0-4
New Brighton
Cadcam Services
2-3
Tauranga City
Cambridge
7-1
Te Atatu
Carterton
8-0
Porirua City
East Coast Bays
6-1
Hibiscus Coast
Eastern Suburbs
3-0
Tokoroa
Green Bay-Titirangi
7-0
Waitemata City
Glenfield Rovers
1-1
Claudelands Rovers
won 4-3 on pens
Kamo Swifts
2-4
Norwest United
Lynndale
1-0
Howick
Manukau City
1-4
Rotorua City
Marton
0-2
Masterton
Metro
6-0
Albany Wairau United
Mt Maunganui
3-0
Pakuranga Town
Ngaruawahia United
2-1
Taupo
Ngongotaha
1-2
Onehunga-Mangere United
Nomads United
4-0
Rangiora
North Beach Parklands
0-3
Kaiapoi Town
Northcote
0-4
Rotorua Suburbs
Northland United
3-0
Mad Hatters
Onehunga Sports
5-0
Mt Roskill
Onerahi
1-3
Pukekohe
Papakura City
5-0
Drury United
Queens Park
2-0
Mosgiel
Riccarton
2-1
Shamrock
St Albans Shirley
2-1
Western
South Canterbury United
1-0
Canterbury University
Takapuna City
4-1
Huntly Thistle
Tikipunga
0-7
Hamilton Wanderers
Upper Hutt United
3-2
Naenae
Victoria University
2-1
Arakura
Waikato Unicol
3-0
South Auckland Rangers
Waiuku
3-2
Navy
West Auckland
1-0
Carlton
West Harbour
4-0
Home Brewers
Western Springs
2-3
Eden
Rd 2
Birkenhead United
0-0
Eden
won 4-3 on pens
Cambridge
2-0
Waiuku
Caversham
4-1
Seacliff
Eastern Suburbs
3-1
Onehunga-Mangere United
Green Bay-Titirangi
1-1
Ngaruawahia United
won 4-3 on pens
Invercargill Thistle
7-0
Waihopai
Island Bay United
2-1
Carterton
Kaiapoi Town
0-5
Nomads United
Marlborough Sounds
2-3
Levin United
Marist Wellington
2-3
New Plymouth City
Masterton
1-2
Marist Palmerston North
Melville
4-3
Claudelands Rovers
Mt Maunganui
4-2
Hamilton Wanderers
New Brighton
2-1
Riccarton
Northern
3-1
Queens Park
Northland United
0-3
Blockhouse Bay
North Wellington
2-0
Seatoun
Onehunga Sports
1-0
East Coast Bays
Papakura City
2-2
Takapuna City
won 5-4 on pens
Paraparaumu United
1-0
Riverside
Pukekohe
1-5
Lynndale
Raumati Hearts
4-0
Waterside Karori
Red Sox
0-4
Stop Out
Rotorua City
1-2
Waikato Unicol
Rotorua Suburbs
1-9
Metro
St Albans Shirley
1-3
South Canterbury United
Stokes Valley
5-0
Hawera
Takaro
2-1
Palmerston North End
Tararua United
5-1
Wainuiomata
Tauranga City
4-1
West Auckland
Tawa
won 3-2 on pens
0-0
Western Suburbs
Upper Hutt United
1-3
Victoria University
West Harbour
7-1
Norwest United
Woodleigh Cosmos
2-0
Brooklyn Northern United
Rd 3
Burnside
2-1
Christchurch United
Cambridge
2-6
Mt. Wellington
Caversham
7-1
Northern
Christchurch Technical
2-0
Halswell United
Dunedin Technical
1-2
Roslyn Wakari
Eastern Suburbs
0-8
Manurewa
Eden
1-4
North Shore United
Ellerslie
3-2
Oratia United
Green Island
3-2
Invercargill Thistle
Island Bay United
0-1
Wellington United
Lynndale
6-1
Waikato Unicol
Manawatu
0-3
New Plymouth Rangers
Marist Palmerston North
0-1
Stokes Valley
Melville
4-2
Onehunga Sports
Mt. Albert-Ponsonby
3-0
Metro
Nelson United
1-4
Miramar Rangers
New Brighton
2-0
South Canterbury United
New Plymouth City
0-1
Petone
Ngaruawahia United
0-6
Mt. Maunganui
Nomads United
0-1
Cashmere Wanderers
North Wellington
1-2
Paraparaumu United
Papatoetoe
4-0
West Harbour
Raumati Hearts
1-0
Tararua United
Stop Out
0-6
Napier City Rovers
Tauranga City
1-4
Takapuna City
Tawa
5-0
Levin United
Victoria University
3-2
Takaro
Waikato United
5-5
Central
won 5-4 on pens
Waitakere City
2-0
Blockhouse Bay
Wellington Olympic
4-0
Lower Hutt City
Woodleigh Cosmos
3-7
Wanganui East Athletic
Woolston WMC
0-4
Christchurch Rangers
Rd 4
Burnside United
1-0
Caversham
Central
1-2
Mt. Albert-Ponsonby
Christchurch Rangers
4-0
Cashmere Wanderers
Christchurch Technical
1-2
Roslyn Wakari
Green Island
4-3
New Brighton
Lynndale
1-2
Papatoetoe
Manurewa
3-2
Ellerslie
Melville
2-4
Mt. Maunganui
Napier City Rovers
3-1
Victoria University
North Shore United
2-0
Mt. Wellington
Petone
8-1
Paraparaumu United
Stokes Valley
1-2
Raumati Hearts
Takapuna City
0-5
Waitakere City
Tawa
3-2
New Plymouth Rangers
Wanganui East Athletic
3-4
Wellington United
Wellington Olympic
1-0
Miramar Rangers
Rd 5
Manurewa
1-2
Mt. Albert-Ponsonby
Mt. Maunganui
1-3
Waitakere City
Napier City Rovers
1-0
Papatoetoe
Petone
2-1
Wellington United
Raumati Hearts
1-0
Christchurch Rangers
Roslyn Wakari
0-2
Burnside United
Tawa
1-2
North Shore United
Wellington Olympic
5-0
Green Island
Qtrs
Burnside United
0-2
Wellington Olympic
North Shore United
3-2
Napier City Rovers
Petone
2-0
Raumati Hearts
Waitakere City
3-0
Mt. Albert-Ponsonby
Semis
North Shore United
2-5
Waitakere City
Wellington Olympic
5-1
Petone
Final
Waitakere City
1-0
Wellington Olympic



Chatham Cup