The Ultimate New Zealand Soccer Website     |   home
Honours Board   |   1965   |   1966   |   1967   |   1968   |   1969   |   1970   |   1971   |   1972   |   1973   |   1974   |   1975   |   1976   |   1977   |   1978   |   1979   |   1980   |   1981   |   1982   |   1983   |   1984   |   1985   |   1986   |   1987   |   1988   |   1989   |   1990   |   1991   |   1992   |   1993   |   1994   |   1995   |   1996   |   1997   |   1998   |   1999   |   2000   |   2001   |   2002   |   2003   |   2004   |   2005   |   2006   |   2007   |   2008   |   2009   |   2010   |   2011   |   2012   |   2013
1996
Prelim
Carlton
2-1
Pukekohe
Onerahi
1-3
Mad Hatters
Oratia United
3-2
Hamilton Wanderers
University
4-2
Hibiscus Coast
Waitemata City
0-3
Takapuna City
Rd 1
Birkenhead United
1-4
Onehunga-Mangere United
Blockhouse Bay
4-1
Mad Hatters
Cambridge
5-1
Auckland Grammar
Claudelands Rovers
0-1
Glenfield Rovers
Clendon United
1-4
Kamo Swifts
Dannevirke United
1-3
Porirua City
Eastern Suburbs
1-7
Eden
Fencibles United
0-1
Albany United
Forrest Hill-Milford United
2-0
Navy
Glen Eden
3-6
Carlton
Green Bay-Titirangi
4-2
Otahuhu United
Kawerau Town
1-2
Takapuna City
Manukau City
7-0
Tikipunga
Matamata
0-6
Northland United
Mt Roskill
2-0
Te Atatu
Mt Wellington
3-0
East Coast Bays
Ngaruawahia United
2-1
Melville
Oratia United
4-0
Mt. Albert-Ponsonby
Papakura City
4-0
Whangarei City
Papatoetoe
2-5
Onehunga Sports
Rangitikei Rangers
3-0
Arakura
Rotorua City
0-13
Ellerslie
Rotorua Suburbs
3-0
Browns Bay MI
South Auckland Rangers
7-2
Warkworth
Te Awamutu
1-2
Manurewa
Te Puke United
3-1
Waiheke United
University
2-1
Metro
Waikato Unicol
won 7-6 on pens
0-0
Western Springs
Wanganui Suburbs
6-2
Eastbourne
West Auckland
2-3
Lynn-Avon United
Western City
5-1
Kerikeri HS
Rd 2
Albany United
0-4
South Auckland Rangers
Burwood
3-1
Ashburton
Cambridge
3-2
Takapuna City
Christchurch Rangers
9-0
Timaru City
Eden
2-1
Mt Roskill
Ellerslie
2-1
Oratia United
Forrest Hill-Milford United
1-3
Glenfield Rovers
Green Bay-Titirangi
8-0
Carlton
Hawera
1-3
New Plymouth Rangers
Island Bay United
6-0
Wanganui Suburbs
Kaiapoi Town
1-3
Christchurch United
Kamo Swifts
0-7
Blockhouse Bay
Levin United
5-4
Wanganui City
Manawatu
7-0
Port Hill United
Manurewa
won 3-1 on pens
1-1
Northland United
Marist Wellington
1-3
Brooklyn Northern United
Mosgiel
4-1
Invercargill Thistle
Naenae
0-3
Wainuiomata
Ngaruawahia United
4-1
Western City
Onehunga Sports
0-2
Lynn-Avon United
Papakura City
4-2
Onehunga-Mangere United
Petone
2-1
North Wellington
Porirua City
2-1
Stokes Valley
Red Sox
1-5
Tararua United
Riverside
2-3
Seatoun
Rotorua Suburbs
1-6
Mt Wellington
Stop Out
4-1
Rangitikei Rangers
Taradale
won 3-1 on pens
1-1
Wellington Olympic
Tawa
1-0
Western Rangers
University
7-0
Te Puke United
Upper Hutt United
2-4
Lower Hutt City
Waikato Unicol
5-1
Manukau City
Wairarapa United
1-3
Paraparaumu United
Wanganui East Athletic
6-2
Victoria University
Waterside Karori
won 5-4 on pens
1-1
Raumati Hearts
Western Suburbs
6-2
Marist Palmerston North
Rd 3
Alexandra
0-2
Caversham
Burwood
1-7
Christchurch United
Christchurch Technical
2-1
Christchurch Rangers
Dunedin Technical
3-1
Mosgiel
Eden
4-2
Papakura City
Ellerslie
1-0
 Blockhouse Bay
Glenfield Rovers
5-2
Waikato Unicol
Green Bay-Titirangi
1-2
Ngaruawahia United
Green Island
7-2
Waihopai
Lower Hutt City
2-1
New Plymouth Rangers
Manawatu
1-0
Waterside Karori
Manurewa
won 4-3 on pens
2-2
Lynn-Avon United
Paraparaumu United
3-2
Brooklyn Northern United
Petone
2-1
Island Bay United
Porirua City
0-7
Wainuiomata
Roslyn Wakari
8-0
Queens Park
Seatoun
2-3
Taradale
South Auckland Rangers
0-3
Mt. Wellington
Tararua United
4-1
Levin United
Tawa
3-0
Stop Out
University
5-1
Cambridge
Wanganui East Athletic
won 3-2 on pens
1-1
Western Suburbs
Western
2-1
New Brighton
Rd 4
Caversham
1-6
Dunedin Technical
Central United
2-0
Ellerslie
Christchurch United
2-3
Christchurch Technical
Eden
2-5
Mt. Wellington
Glenfield Rovers
2-1
University
Green Island
1-2
Roslyn Wakari
Lower Hutt City
10-0
Petone
Miramar Rangers
2-0
Tararua United
Napier City Rovers
4-0
Paraparaumu United
Ngaruawahia United
8-0
Waikato United
North Shore United
4-0
Mt. Maunganui
Tawa
4-1
Taradale
Wainuiomata
0-1
Manawatu
Waitakere City
5-0
Manurewa
Wanganui East Athletic
3-2
Wellington United
Western
2-3
Woolston WMC
Rd 5
Central United
1-2
Mt. Wellington
Dunedin Technical
2-0
Roslyn Wakari
Manawatu
2-2
Tawa
won 4-2 on pens
Napier City Rovers
2-1
Lower Hutt City
Ngaruawahia United
0-3
Glenfield Rovers
North Shore United
0-4
Waitakere City
Wanganui East Athletic
7-1
Miramar Rangers
Woolston WMC
0-2
Christchurch Technical
Qtrs
Christchurch Technical
1-2
Dunedin Technical
Napier City Rovers
4-0
Tawa
Waitakere City
4-2
Glenfield Rovers
Wanganui East Athletic
2-3
Mt. Wellington
Semis
Napier City Rovers
2-3
Mt. Wellington
Waitakere City
5-0
Dunedin Technical
Final
Mt. Wellington
1-3
Waitakere City



Chatham Cup